Alein Kentigerna şiir yazmaya 1992 yılında, roman yazmaya 1994 yılında başladı. İlk şiiri 2001 yılında Öteki-Siz dergisinde yayımlandı. 2002 yılında, Varlık dergisine (Alper Atılgan mahlasıyla, gerçek adı değil) gönderdiği şiirlerini küçük İskender coşkuyla karşıladı ve çalışmalarını usta işi olarak gördü.

İlk romanı yayımlanmadan önce yazdığı roman denemeleri 3000 sayfa civarındaydı. Notlarını el yazısı ve silver reed marka daktilo ile yazmıştı.

İlk romanı 2007 yılında Mehmet Atılgan mahlasıyla yayımlandı. (Diğer yazar Mehmet Atılgan ile karıştırılmamalı)

Mehmet Atılgan ismiyle yazdığı romanlar: Boğaz Deşen Enkebit (Panama) Barbarossa (Timaş) Tanrısız (İthaki) Wilhem Çelebi (yayıma hazırlanıyor)

Alein Kentigerna ismiyle yazdıkları: Kıyamet Elçileri, Ölüm Peygamberi, Halüsinasyon, Sırlar Uçurumu, Yılanların Uykusu, Tanrı’nın Psikopat Çocukları, Bir Psikopatın Günlüğü, Kasaba, Hala Bir Kurban Eksik (yayıma hazırlanıyor)

1994
O yılın Ağustos ayında, annesiyle birlikte Denizli’nin Çambaşı Köyü’ne rutin olarak her yaz yaptıkları gibi tatile gitti. O hafta 3 kişi, alınlarına ve gözlerine çivi çakılarak öldürülmüştü. Bu aslında 5′ li cinayetin son halkasıydı. Cinayetten sonra basında “Çivici Katil” diye tanınacak olan paranoyak-şizofreni hastası ve Kentigerna’nın akrabası olan 44 yaşındaki Süleyman Aktaş yakalandı.

Kentigerna, geçirdiği o haftayı “kızıl ışık haftası” diye tanımlar. Çünkü Aktaş’ın evine 50 metre mesafede bulunan büyük annesinin evindeki bir odada yalnız başına kalıyordu. Ölüm korkusu ve cinayet işlemenin dayanılmaz kabusuyla ilk kez orada tanıştı. Kızıl ışığı daha sonra bir metafor olarak kullansa da onun için tartışmasız gerçektir de. Çünkü tüm bir hafta boyunca şeytanın ışığı, sabah ezanı okunana kadar odasının içinde aydınlanmış ve kendisine Y…….… D……….’diye fısıldamıştır. Bir haftanın sonunda, ilk cinayet kurbanlarının mezarları açılıp S. Aktaş’ın gerçek katil olduğu ispatlanınca hayatının akışını değiştiren kızıl ışık ve sesler kaybolmuştur.

O ışık sayesinde görmeye başlamıştır.

Şizofreni hastalığı ve seri katillerle ilgili yıllarca araştırma yaptı. Kentigerna olduktan sonra yazdığı ilk romanında bu konuyu işledi. (Halüsinasyon)

2023 yılı itibari ile 44 yaşındadır.

Ve görmeye devam etmektedir.